MKDNews.com

Eдно лице загина во поплавите во Албанија

Eдно лице загина во поплавите во Албанија
декември 01
06:56 2017

Едно лице загина , а се стравува дека билансот на жртвите во поплавите може да биде поголем .

Затворен е за сообраќај автопатот Тирана – Драч , каде наврнаа 75 литри воден талог.

Возачите од поплавените возила се спасуваат и со помош на резервните гуми . Спасувачите им помагаат на патниците во стотиците заглавени возила . Во западниот дел на земјата се евакуирани и цели семејства поради надојдените води на реката Сушица. Во невремето загина 50-годишен електричар од градот Фиер, кој настрадал од електрчен удар во моментот кога отсранувал дефект .

Проблем во одввањето на сообраќајот има и на патот кој води кон меѓународниот аеродром во Тирана, како и на други патни правц.

Поради ваквата состојба албанскиот Кризен штаб е во постојано заседавање, а армијата е подготвена да интервенира доколку има потреба за тоа.
Минстерството за образование на Албанија соопшти дека утре нема да работат сите училишта и градинки.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар