MKDNews.com

Саудиска Арабија му даде државјанство на робот!?

Саудиска Арабија му даде државјанство на робот!?
ноември 04
08:33 2017

Саудиска Арабија стана првата држава на светот која му додели државјанство на еден робот.

Станува збор за хуманоидниот робот Сопфија, дизајниран да изгледа како славната актерка Одри Хепберн, пренесува РТ.

Веста за државјанството е објавена на самитот „ Future Investment Initiative“ во Ријад.

-Многу сум почестена и горда, изјави Сопфија одговарајќи на прашањата на модераторот Ендрју Роса Соркин.

Инаку хуманоидниот робот Сопфија за компанијата од Хонгконг „ Hanson Robotics”, го дизајнираше познатиот автор на роботи со лица на луѓе Дејвид Хенсон.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар