MKDNews.com

По средбата Заев-Села, Алијансата за Албанците останува во владината коалиција

По средбата Заев-Села, Алијансата за Албанците останува во владината коалиција
ноември 13
08:01 2017

Алијансата за Албанците останува во владината коалиција и ќе ги задржи своите претходни позиции. Ова е договоренo на вчерашната на средба на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села.

Од Алијанса за Албанците наведуваат дека средбата била конструктивна и во позитивен дух, а се разговарало и за продолжување на реформите, заедничка посветеност на реформската влада.

Сепак, од партијата се уште немаат утврдено кој ќе го замени министерот за здравство, Арбен Таравари, кој стана градоначалник на Гостивар. Централното претседателство на партијата ќе го избере наследникот, но засега не се знае кога ќе се одржи седница.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар