MKDNews.com

Јункер: Србија и Црна Гора ќе влезат во ЕУ до 2025 година

Јункер: Србија и Црна Гора ќе влезат во ЕУ до 2025 година
ноември 09
08:15 2017

Србија и Црна Гора ќе влезат во Европската унија до 2025 година, изјави  претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер.

На прес-конференцијата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, одговарајќи на новинарско прашање за натамошното проширување на ЕУ, Јункер рече: Јас навистина мислам дека тие две држави ќе станат членки до 2025 година.

– Засега не делува дека можеме да примиме нови членки до 2019 година, но би сакал европската перспектива да не се гледа како покана, туку како потреба, истакна Јункер.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Барај Вести