MKDNews.com

Хојт Ји: Ќе има решение спорот за името со Грција

Хојт Ји: Ќе има решение спорот за името со Грција
ноември 09
07:57 2017

Решавањето на прашањето на спорот со името е досега на највисоко ниво и најблиску до изнаоѓање решение, оцени денеска високиот претставник на Стејт департментот Хојт Брајан Ји, објави Гласот на Америка на македонски јазик.

– Има уште многу работа да се заврши, и тоа од двете страни.

Ќе има преговори и јас сум оптимист дека ќе има решение затоа што расположението и во Грција и во Македонија е на највисоко ниво од кога било досега – истакнал заменик-помошникот американски државен секретар, Хојт Брајан Ји во Центарот за меѓународни односи во Вашингтон.

 

Оценето е дека иако Македонија навидум има најмалку проблеми околу мировните договори, сепак нејзината безбедност зависи со решавањето на спорот со името и влезот во НАТО.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар