MKDNews.com

Албанската дијаспора во Виена излезе на протести против пресудите за „Диво Насеље“

Албанската дијаспора во Виена излезе на протести против пресудите за „Диво Насеље“
ноември 14
08:04 2017

Неколку стотици албанци кои живеат во Австрија протестираа на улиците во Виена против пресудата која македонскиот суд им ја изрече на терористите кои упаднаа во кумановско Диво Насеље.

На протестот демонстрантите од албанската дијаспора држеа банери на барање за ослободување на осудените лица, обвинувајќи ја Македонија за шовинистичка држава.

Нивниот протест доаѓа 10 дена откако Основниот суд во Скопје ги осуди 746-годишни припадниците на Кумановската група, обвинети за тероризам за настаните од 9 и 10 мај во Диво Насеље пред две години.

Во петокот, Косовската Влада информираше дека ќе обезбеди 219.000 евра за покривање на трошоците на членовите на семејствата на осудените лица. Секое семејство, како што објасни премиерот Рамуш Харадинај, ќе добие 10.000 евра од Косовскиот буџет.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар