MKDNews.com

290.000 евра помош од Косово за семејствата на осудените во „Дива населба“

290.000 евра помош од Косово за семејствата на осудените во „Дива населба“
ноември 11
08:29 2017

Косовската Влада донесе одлука со која ќе издвои 290.000 евра на име трошоци на семејствата за осудените во случајот „Дива населба“.

Премиерот Рамуш Харадинај на седница на Владата изјави дека на секое семејство ќе му бидат доделени по 10.000 евра.

„На семејствата ќе им се доделат по 10.000 евра на име непредвидени трошоци. Списокот на лицата кои ќе добијат средства веќе го имаме“, посочил Харадинај, а пренесе Македонската информативна агенција.

Тој претходно на средба со семејствата на осудените во случајот, им ветил дека максимално ќе се заложи за „повторно, праведно и коректно судење“ на нивните најблски од кумановската група.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар