MKDNews.com

Коѕиас повтори дека ќе има ревизија на учебниците во Македонија

Коѕиас повтори дека ќе има ревизија на учебниците во Македонија
октомври 10
07:48 2017

Грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕиас уште еднаш повтори дека ќе има ревизија на учебниците во Македонија.

Комисијата која ја договориле со македонскиот колега Никола Димитров, според него, ќе почне со работа на 4 ноември.

Уште на 29 септември Коѕиас изјави мешовита грчко–македонска комисија ќе прави ревизија на македонските учебници по историја и „ќе ги вади сите примери кои според Атина се иредентизам“.

Во Институтот за национална историја на Република Македонија за ваквата иницијатива дознале од медиумите.

 

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com