MKDNews.com

Хамилтон ја освои пол позицијата на Сузука

Хамилтон ја освои пол позицијата на Сузука
октомври 07
09:25 2017

Луис Хамилтон ќе стартува од пол позицијата на утрешната трка за големата награда на Јапонија, која ќе се вози за патеката Сузука. Хамилтон имаше одлично возење во квалификациите и со најдобро време на патеката се избори да стартува како прв.

Британецот еден круг извозе со време од 1:27:314 минута, што беше за три десетинки подобро време од неговиот клупски колега Ботас, кој ќе биде веднаш до него во првиот ред. Зад двата Мерцедеси, следува возачот на Ферари, Себастијан Фетел кој ќе биде од третата позиција.

Потоа на стартноцелната линија ќе се наредат Рикардо како четврти, па Ферстапен, Раиконен, Окон, Перез, Маса и Алонсо. Трката на Сузука ќе започне утре со почеток во 7 часот.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Барај Вести