MKDNews.com

Делови од Балканот зафатени од силно невремe

Делови од Балканот зафатени од силно невремe
септември 12
07:45 2017

Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија денеска ги погоди силно невреме.

Во Хрватска попладнево е објавен црвен метеоаларм со предупредување од опасност од поплави поради обилните дождови долж брегот на Јадранско Море.

Дождот предизвика поплави во Задар, на островот Хвар, како и на делови од Јадранската магистрала.

Најпогоден од обилните дождови е градот Задар, каде наврна повеќе од 200 литри дожд на метар квадратен, што е двојно повеќе од просекот за месец септември. Поплавени се болницата и еден трговски центар, голем број куќи и деловни простории. Надојдената вода предизвика прекин на електричната енергија и на комуникациските врски, а водата од чешмите не е за пиење.

Силниот ветер пропратен со дожд на неколку локации во главниот град на Босна и Херцеговцина, Сараево уриваше стебла и однесе покриви.

Обилниот дожд траеше речиси еден час, а поплавените улици предизвикаа сообраќаен метеж во градот.

Федералниот хидрометеоролошки завод на БиХ издаде портокалово предупредување за појава на засилен ветер.

Невреме вечерва го погоди Белград и повеќе градови во Србија, а во Нови Пазар паѓаше град со големина на орев.

Околу 19 часот невремето зафати поединечни делови од Белград, а температурата на воздухот се намали дури за 10 степени односно од 29 на 19 степени Целзиусови.

Силен ветер дуваше во Крагуевац и во Ниш. Во Прокупље ветерот носеше дрва, а сообраќајот речиси е во целосен прекин.

Во Хрватска попладнево е објавен црвен метеоаларм со предупредување од опасност од поплави поради обилните дождови долж брегот на Јадранско Море.

Дождот предизвика поплави во Задар, на островот Хвар, како и на делови од Јадранската магистрала.

Најпогоден од обилните дождови е градот Задар, каде наврна повеќе од 200 литри дожд на метар квадратен, што е двојно повеќе од просекот за месец септември. Поплавени се болницата и еден трговски центар, голем број куќи и деловни простории. Надојдената вода предизвика прекин на електричната енергија и на комуникациските врски, а водата од чешмите не е за пиење.

Силниот ветер пропратен со дожд на неколку локации во главниот град на Босна и Херцеговцина, Сараево уриваше стебла и однесе покриви.

Обилниот дожд траеше речиси еден час, а поплавените улици предизвикаа сообраќаен метеж во градот.

Федералниот хидрометеоролошки завод на БиХ издаде портокалово предупредување за појава на засилен ветер.

Невреме вечерва го погоди Белград и повеќе градови во Србија, а во Нови Пазар паѓаше град со големина на орев.

Околу 19 часот невремето зафати поединечни делови од Белград, а температурата на воздухот се намали дури за 10 степени односно од 29 на 19 степени Целзиусови.

Силен ветер дуваше во Крагуевац и во Ниш. Во Прокупље ветерот носеше дрва, а сообраќајот речиси е во целосен прекин.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Барај Вести

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com