MKDNews.com

Целосно затемнување на Сонцето во САД – прво по 99 години (видео)

Целосно затемнување на Сонцето во САД – прво по 99 години (видео)
август 22
06:18 2017

Милиони луѓе во САД го следеа целосното помрачување на Сонцето какво што не е видено во 241 годишна историја на оваа земја, пренесува Би-Би-Си.

Потполно помрачување на Сонцето можеа да го видат жителите на САД, од Орегон на западот на земјата, до Јужна Каролина на источниот брег.

Околу 12 милиони Американци живеат на подрајчето на кое беше видлив овој астрономски феномен, кој според тврдењата на многумина, е најфотографиран и најдобро документиран таков настан во човековата историја.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Барај Вести

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com