MKDNews.com

Уште една непроспиена ноќ за охриѓани, регистрирани серија земјотреси !

Уште една непроспиена ноќ за охриѓани,  регистрирани серија земјотреси !
јули 08
07:03 2017

Серија земјотреси вечерва во Охрид, во еден час неколку последователни потреси, кои ги вознемирија охриѓани, од кои најсилниот беше регистриран четири минути по полноќ, со јачина од 4.2 степени според Евроската макросеизмичка скала.

Следниот потрес беше регистриран во 00:37 часот со јачина од 2.7 степени, а по кратко време, во 00:54 часот земјотресот беше со јачина од 3.7 степени.

Неколку последователни потреси беа регистрирани и во периодот од 01:02 до 01: 10 часот, со јачина околу 3 степени.

Од 18-ти јуни тлото во Охрид не мирува, регистрирани се над 1.000 земјотреси. Најсилниот регистриран земјотрес досега беше од 5 степени по Рихер кој предизвика вознемиреност кај жителите и туристите, а беа пријавени и помали материјални штети.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com