MKDNews.com

Плејмејкерот Џордан стана Македонец

Плејмејкерот Џордан стана Македонец
јули 01
07:54 2017

Американскиот плејмејкер Џордан Теодор доби Македонско државјанство и за неколку дена ќе им се приклучи на нашите репрезентативци .

Селекторот на Македонската кошаркарска репрезентација , Јорданчо Давитков изјави дека се потребни само некои формалности за Американецот  да почне со настапите во националниот тим .

Џордан Теодор (27) доаѓа од Турскиот тим Банвит . Претходната сезона ФИБА го избра за најкорисен играч со просек од 15,9 поени и 7,7 асистенции по натпревар .
Давитков смета на Американскиот плејмејкер на претстојните квалификациски натпревари за Светското првенство во Кина во 2019- тата.

Селекторот му упати покана за настап во националниот тим и на Перо Антиќ.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com