MKDNews.com

Огромна санта мраз се одвоила од Антартикот

Огромна санта мраз се одвоила од Антартикот
јули 13
00:37 2017

Огромна санта мраз се одвоила од ледената плоча на Антартикот и започнала да плови накај север. Сантата мраз е со површина од околу 5800 метри квадратни, 175 километри долга и 50 километри широка.

Тоа е досега една од најголемите санта мраз при што се потребни неколку години за да се стопи.

Научниците веруваат дека одделувањето на сантата мраз не е предизвикано од климатските промени и нема да влијае на нивото на морето.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Барај Вести

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com