MKDNews.com

Уште една победа за Макрон, апсолутно мнозинство во парламентот

Уште една победа за Макрон, апсолутно мнозинство во парламентот
јуни 19
07:37 2017

Францускиот претседател Емануел Макрон забележа уште една победа на изборите откако неговата партија ЛРЕМ освои мнозинство на парламентарните избори.

Како што пренесе АФП, партијата на Макрон според првите проценки добила апсолутно мнозинство односно помеѓу 355 и 425 места во парламентот.

Републиканците и нивните сојузници ќе добијат, според проекциите, помеѓу 125 и 133 места.

Социјалистите кои до минатиот месец беа на власт, ќе добијат како што се предвидува помеѓу 45 и 49 места во парламентот.

Вториот круг помина со низок одзив на избирачите.

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com