MKDNews.com

Домашен кечап (салца)

Домашен кечап  (салца)
септември 19
21:33 2014

Доматите, пиперките и кромидот се сечкаат на парчиња и се ставаат во вода на оган да се обарат.(Вода колку да се покријат) Им се додава и ловоровиот лист.
Кога ќе омекнат се цедат со преса и се ставаат да се варат заедно со рузмарин, бослек, жалфија, оригано и копар(по желба)
Се додава и шеќерот и оцетот. На крај кога веќе е готово се додава сенфот растворен со вода и со сосот и се додава во сосот.

Се става и бибер во зрно или мелен исто по желба и сол. Се собира во загреани шишенца од сок или пиво.

 

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment