MKDNews.com

Погребан Владиката Кирил

јуни 14
16:04 2013

pogreb-vladika

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска беше погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на последната седница.

Претходно во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје се изврши опелото, со кое чиноначалствуваа митрополитот европски Пимен, митрополитот повардарски Агатангел и викарниот епископ лешочки Јосиф.
pogreb-vladika

ФОТО: МИА

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Напишете Коментар

Напишете коментар